Jak suplementować się w czasie ciąży?
Okres ciąży jest niezwykłym czasem dla kobiety nie tylko ze względu na dużą ilość przygotować do przyjścia na świat dziecka. W tym okresie w organizmie kobiety zachodzi bardzo dużo różnego rodzaju zmian, dlatego tak ważne jest szczególne przykładanie uwagi do odpowiedniego odżywiania i odpoczynku, a także unikaniu stresu. Podczas ciąży dziecko odżywia się tym, co zostanie dostarczone do organizmu matki. Niedobory witamin i minerałów mogą negatywnie odbić się na dziecku, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji.
Jakie suplementy powinna przyjmować kobieta w ciąży?
Pierwszym, najważniejszym suplementem, który powinny przyjmować nie tylko kobiety w ciąży, ale też panie, które planują dzieci w niedługim czasie, jest kwas foliowy. Niedostateczna ilość kwasu foliowego w organizmie może odbić się zarówno na matce, jak i na dziecku. W przypadku dziecka może doprowadzić do wad serca, układu moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. U matki niedobór może doprowadzić do zakrzepicy lub nawet do poronienia.
Ogromnie ważne dla organizmu matki i dziecka są także kwas DHA oraz witamina D. DHA dostarczane są przede wszystkim z tłustych ryb, oraz owoców morza. Wspiera on poprawną budowę komórek nerwowych, mózgu oraz siatkówki. Jako że w naszym kraju ryby nie są spożywane zbyt często, warto wprowadzić kwas DHA w formie suplementu. Suplementacja tym kwasem zalecana jest również podczas karmienia piersią.
Witaminę D powinna obowiązkowo suplementować każda kobieta ciężarna. Ma ona wpływ na gęstość kości i odporność malucha i matki. Jej niedobór może skutkować krzywicą, cukrzycą bądź nadciśnieniem. Witamina D dostępna jest pod postacią tranu bądź kapsułek umieszczonych w wygodnych blistrach. Jako że kobiety w ciąży, zwłaszcza na początku zmagają się z nudnościami i odrzucaniem pewnych produktów, suplementowanie witamin pod taką postacią jest najwygodniejszą i najbezpieczniejszą formą.
Żelazo jest następnym składnikiem niezbędnym dla zdrowia ciężarnej i jej dziecka. Niedobór żelaza jest bardzo często spotykany u kobiet ciężarnych i stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Zbyt mała ilość tego pierwiastka w organizmie może powodować gorszy rozwój dziecka, a także przedwczesny poród. W ekstremalnych przypadkach może prowadzić nawet do poronienia.